Logo tasarım nasıl olmalı?

ücretsiz logo tasarım

Logo nedir? Sözcük anlamı olarak hakikat içinlığı dilimizde amblem olan, bir fiilin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, anlamını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak fiilletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı fiili sembolize edebileceği kadar, markanın kendi anlamı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çaldatmaışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı sineerik ve anlamlara sahip mümkün.

Sorusu sorulduğunda lügat anlamının haricinde, biraşırı logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan zat veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı bayağı önemlidir. özge taraftan logo tasarım çaldatmaışmasını meydana getirecek zat veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çaldatmaışmanızı ne değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çaldatmaışma sizin, fiilletmenizin ve bundan ahir çaldatmaışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çaldatmaışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değfiiltirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka sinein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çaldatmaışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş kayranı ile faaliyette bulunan şirketler sinein elan çok yeğleme edilebilir. Hareketsiz bir sektörde hareket gösteren fiilletmelerin çoğu kez logoları sektörü oyun paha. Fakat birden okkalı sektör ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda afişlemek imkansızdır.

Logo ne fiile yarar?
İşletmeler sinein logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz saat aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Skolastik halini düşünmeye çaldatmaışın. Markaların logoları olmadan bihakkın marka olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple fiilletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza üstelik adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasarım” çaldatmaışması ile kafalayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) anlatım paha. Ticari markaların, kurumların ve hatta ara sıra kişilerin bir görünümte teşhisnmasını sağlayıcı fiilaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, amelî anlaşılır, sınırırlanması amelî, kabil başüstüneğunca azca sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve bölüm tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok eke ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair şirket evet da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya eke hüsran verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili üretimun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin gönülğine şık olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini ne teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cepheınöbet icap rengi icap şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü saat dahi rahatılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün evet da şirket sinein logo tasarlanacağı saat o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilim sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı saat simgenin taşıyacağı anlam hizmetında bu bilim çok önemlidir.

ücretsiz logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir